Trailer Å Pse? PDF by Ö Sterjo Spasse pamyatnik.pro

Trailer Å Pse? PDF by Ö Sterjo Spasse C eshte jete per ju Flluske sapuni Po vdekja Shperblim I jetes C eshte Bota Nje pik helm ne hapesire C eshte me e pakuptuar ne Bote Vdekja Cila eshte kafsha me e eger Njeriu Po me e bute Ajo qe s ka lindur Cili njeri ju duket me I poshter Ai qe ndryshon vetem me nje emer te huaj dhe qe punon marrezisht sa qe nuk kujton as vdekjen C eshte budallalleku Te duash nje gje qe s e ked he te kujotsh se je ai qe s je Po puna me e mencme Te gezosh te tanishmen C eshte me e aferme Vdekja Po me e larget Zemra ime me tenden dhe fillimi e fundi I hicit Cfare eshte e pavdekur Hapesira Cfare eshte me e bukur Fantazia Po me e shemtuar Semundja Me e hidhur Jeta Me e embel Hici C gje eshte me e madhe Libri I Botes Po me e rende Fjala Me e pamundur Te ndryshosh veten dhe formen Kur shperblehet njeriu Kur e kujton veten te lumtur Cila gje ju duket me e merzitshme Cdo send esht Spoiler Alert per ata qe nuk e kane lexu.
Gjon Zaverri eshte 22 vjecar , ai eshte ekzistencialist nihilist qe beson se njeriu dhe njemendesia nuk eshte krijuar per nje qellim, por gjithcka eshte e pakuptimte Bota e Hicit, prej Hicit, per Hicin rrotullohet rreth qellimit te Hicit Por ne te njejten kohe Gjoni nuk perjeton lirine radikale te jetes qe sjell ekzistencializmi, sepse ai eshte i kufizuar nga zakonet e doket katunareske qe i vazhdimisht logjikisht i dekonstrukton duke i shperfaqur si dokrra, por ne fakt ato dokrra fizikisht e kufizojne lirine e tij radikale Edhe pse Gjoni nuk beson ne dashuri rinie dhe martese, prinderit e tij arranzhojne martesen e tij me Aferditen e fshatit Gjoni beson se dashuria e rinise eshte ilu Sa shfletova faqen e pare te librit me goz

n syte e Spasses e ajo buzeqeshje thuajse djallezore, dhe e ndjeva se ai shikim vinte nga mendime te thella, keshtu qe pergatita veten te kenaqesha me librin.
Shkruar ne nje periudhe te veshtire, mes dy luftrave boterore, ne gjemimin e krizes ekonomike e Depresionit te Madh, nen trysni politike te nje mbreterie zogiste gjithmone te kercenuar e ne nje vend me hendeqe te medha kulturore e financiare, vepra e Spasses ishte sfiduese per kohen.
E cilesuar si pesimiste, nihiliste, filozofike etj vepra shtrihet ne shume nivele duke interpretuar realitetin ne forma te ndryshme Nje djalosh fshatar shkollohet ne qytet, i shtyre nga babai i tij me idene se po bente dicka te mire per te ardhmen e te birit ndoshta e vetmja gje e mire qe beri Gj

Bota e Hi it,prej Hi it,p r Hi inRrotullohet rreth q llimit t Hi itNj i ri q ndoqi gjurm t e filozof ve A book that shows that how nothing and meaningless is life if we take it seriously.
What overthinking does to you.
What not being free to do what you want does to you.
What wanting to satisfy other people,just so you can have a good relationship does to you.
All in this world where what we do is nothing.
When I borrowed it my from my friend,she explained it like this Mos mendo shume,se bohesh budalle Overthinking makes you insane I found it funny and no book changes my point of view for life,but my friend this book is so much than you heard about.
It s just the reality.
It s just a big theatre and we re all trying to be it s best actors.
I feel bad that Edlira liked this book so much and I didn t I mean it was okay but there was nothing special about it The main character was a bit selfish to not love anyone He felt like everything was bad A flower would lose it s beauty one day but that s the thing that makes life interesting You wouldn t be satisfied to see the same flower every single day and you wouldn t admire it s beauty that much if it would never fade He was very selfish to commit suicide leaving his wife think that he was just fine until then He should have told her And could someone give me a reason why he committed suicide I felt like he just wanted to No special reason Everyone loved him but he had to screw everything up Smh Romani Pse sht ajo q ndodh kur autori p rpiqet t krijoj nj vep r rreth nj personazhi m t zgjuar se vetja Si duket, Spasse ka lexuar vepra t klasik ve bot ror dhe sht p rpjekur t krijoj di ka i frym zuar nga ata P r fat t keq, Spasse s ishte filozof as shkrimtar n at koh Ishte m sues i ri P r pasoj , n vend t filozofit q mendet, Gjoni q n fillim na paraqitet si arrogant, mendjemadh, narcisist e ndoshta edhe sociopat Romani n vetvete sht i shp rndar , me personazhe q paraqiten e zhduken nj ri pas tjetrit dhe jan aq t dob ta sa mund t jen vet m krijime t imagjinat s s Gjonit Pjes t ndryshme t ngjarjes jan absurde p r shoq rin shqiptare si p.
sh zonja q vdes nga dashuria dhe jan qart sisht huazim nga romanet e autor ve t huaj Nuk e kuptoj se pse t rriturit do e Penda Artistike E Sterjo Spasses Pershrkuan Me Ngjyra Te Mallengjyeshme Jeten E Nje Djaloshi PesimistProblemi I Dashurise Eshte Pika Kryesore Rreth Se Ciles Vertiten Personazhet E RomanitZakonet Tona Dhe Vecanerisht Ato Te Fejeses Dhe Te Marteses Jane Pikturuar Me Saktesi Te NdergjegjshmeNuk Duhet Te Mbetet Njeri Pa E Kenduar Kete Liber Helmi Dhe Melankolie Gazeta E Korces Pse Ja Eshte Nje Roman Qe Del Nga Rrethi Historik Dhe Nje Roman I Ideve Ne ShqiperiFilozofine E Gjon Zaverrit Heroit Te Romanit E Permbledh Me Mire Fjala E Vjeter Me Mire Ndenjur Se Sa Shtruar,me Mire Vdekur Se Sa Gjalle Gjon Zaverri Eshte Nje Pjelle E Thjeshte E Nices,Shopenhauerit,TolstoitNe Filozofine E Tij Eshte Nje Tip Patologjik I Zhveshur Nga Karakteri I SocialitetitTe Mos Mundi Njeru Te Dashuroje,kjo Eshte Nje Semundje PatologjikeKeshtu Pse Ja Eshte Romani I Mohimit Qe Permblidhet Ne Divizen Bota E Hicit,Prej Hicit,per Hicin,Rrotullohet Rreth Qellimit Te HicitMohimi Eshte Filozofi E Njeriut Te Deshtuar,sikunder Eshte Nje Tip I Deshtuar Edhe Gjon ZaveriNjeri S Mund Te Rroje Pa Nje Ideal Te LartePikerisht Kur Vjen Te Mungoje Me Pse Ra ,sa Nje Dite I Mbyllur Ne Ate Dhomezen E Tij Ne Kullen E Fildishte U Ul Dhe Filloj Te Shkruaje Vangjo Nirvana Eshte nje liber i shkruar bukur me gjithe moshen e re te shkrimtarit ne kohen kur e shkroi vepren Filozofik dhe njekohesisht tradicional, megjithese ne pjesen me te madhe zakonet permenden per t u demaskuar E gjej goxha te ngjashem me vuajtjet e djaloshit Verter , po Libri i Spasses eshte me i pasuaruar, me i shqiptarizuar xD Heroi te ben pak ziliqar, per faktin se eshte aq i ri e di aq shume I rate it 5 stars, meqe Pse te e Gjonit qendrojne shume xD Pra dashuria sht iluzion e jo e nj mend t,jo e vertet.
I martuari dhe e martuara e ndjejne vehten te lumtur deri sa te shohin pa pra te verteten rreth tyre,jo ashtu si u duket te tjereve,por si desherojne ata.
Kur vdes iluzioni,vdes edhe lumturia.
Kaq edhe asgje me teper dashuria eshte nje iluzion,lumturia e marteses eshte nje iluzion dhe jo gje tjeter.

Sterjo Spasse

Trailer Å Pse? PDF by Ö Sterjo Spasse pamyatnik.pro Born in 1914 in Gollombo , Liqenas Municipality, Kor District, Albania, Spasse pursued the elementary school in Kor , and later, the Shkolla Normale e Elbasanit He worked as a teacher in Dervi an, in the Dropull region, and then went to the University of Florence, Italy to study Pedagogy He also pursued a master in literature in the Soviet Union After World War II he worked as a literary cri